Kravata je hrvatski simbol koji je prepoznatljiv diljem svijeta, a 18. listopada obilježava se Dan kravate.
Kravata kroz povijest
Kravata se smatra izvornim hrvatskim proizvodom, a raširila se Europom u 17. stoljeću posredstvom hrvatskih vojnika u Tridesetogodišnjem ratu, na kojima je postala prepoznatljiv modni detalj.
Među prvima su je prihvatili Francuzi, pa u njihov jezik dolazi pod nazivom cravate, a kasnije su je prihvatile i ostale europske zemlje pod sličnim nazivima.
Mladi francuski kralj Luj XIV. počeo je nositi kravatu 1646. kada je imao samo sedam godina, te je tako odredio modni standard svih francuskih plemića. Oni su ubrzo usvojili ovaj novi odjevni predmet koji se nosio a la Croate (‘na hrvatski način’).
- godine ustrojena je posebna pukovnija Royal Cravates koja je nazvana po Hrvatima koji su bili u njenom sastavu i nosili kravatu. Ubrzo nakon toga, kravata se proširila Europom kao znak kulture i otmjenosti.
Kravata oko Arene u Puli
18. listopada 2003. godine izvedena je spektakularna instalacija Kravata oko Arene u Puli.
Tom instalacijom, s najvećom kravatom na svijetu, simbolički je povezano antičko i suvremeno doba, dok crvena boja kravate predstavlja ljubav i suživot među ljudima i narodima.
Putem televizijskih postaja, Kravata oko Arene postala je vrhunski svjetski spektakl koji je vidjelo više od milijardu ljudi.
Dan kravate
Na prijedlog Academiae Cravaticae, 2008. godine Hrvatski sabor proglasio je 18. listopada Danom kravate.
Posredstvom medija, ovaj datum je prihvaćen u brojnim državama i metropolama u Europi i svijetu kao dan slavljenja kravate, što još snažnije potvrđuje da je kravata u isto vrijeme hrvatska, europska i svjetska trajna baština.