Zadnjih tjedana zagrebačke ulice postale su, nažalost, poprišta nekoliko težih prometnih nesreća.
Nedvojbeno je da danas imamo mnogo više prometnih nesreća u kojima je netko stradao nego nekoliko godina prije, a uzroci su razni. Neprilagođena brzina, alkohol, neiskustvo vozača, a najviše gubitak pažnje uzrokovan upotrebom mobitela u vožnji.
S obzirom na navedeno, glavno pitanje koje se postavlja jest kako smanjiti broj nesreća i povećati sigurnost na cestama?
„Crne kutije“ u automobilima
SVI novi automobili na europskom tržištu od 6. srpnja ove godine morat će biti opremljeni posebnim uređajima pod nazivom Event Data Recorderima (EDR), odnosno snimačima događaja u vozilima koji bi trebali razjasniti što se točno dešavalo u trenutku prometne nesreće.
Zbog sličnosti sa snimačima koji se koriste u avijaciji, EDR-i su prozvani „crnim kutijama“, iako u svom radu imaju neka ograničenja u odnosu na prave avionske crne kutije.
Automobilske „crne kutije“ neće moći prikupljati i pohranjivati podatke bez prekida, te snimati razgovore osoba u vozilu. Snimat će samo 41 podatak uoči, tokom i nakon nesreće, u relativno kratkom periodu.
„Svjedok“ prilikom sudara
„Crna kutija“ u automobilima poslužit će kao svojevrstan svjedok prilikom nesreća.
Stručnjaci i forenzičari u simulacijskim programima mogu izračunati brzinu prilikom sudara, no ono što ne mogu znati su radnje vozača prije sudara. Ovaj uređaj će dati podatke o tome jesu li putnici bili vezani, jesu li se aktivirali zračni jastuci, je li bilo kakvog skretanja, usporavanja, ubrzavanja, odnosno olakšat će da se ustanove točni uzroci nesreće i odredi krivac za nju.
„Crne kutije“ pomoći će i pri boljem razumijevanju ozljeda nastalih pri prometnoj nezgodi, a također će imati i utjecaj na dizajn cesta kao i rekonstrukciju kritičnih točaka i obuku vozača.
Autonomne tehnologije u automobilima
„Crne kutije“ bit će posebno korisne prilikom utvrđivanja uzorka nesreća kod modernih automobila koji posjeduju određen stupanj autonomije, odnosno asistencije vozačima.
Prilikom prometne nesreće u kojoj je sudjelovao automobil s takvom tehnologijom, „crna kutija“ pomoći će odrediti je li za nesreću kriv vozač, odnosno je li pravilno koristio navedenu tehnologiju ili je tehnologija bila ta koja je zakazala.
Najpoznatiji slučaj „crne kutije“ kod nas
Iako će za nešto manje od mjesec dana „crna kutija“ biti obavezna u svim automobilima koji stižu na europsko tržište, neki noviji već ih imaju.
Najpoznatiji slučaj „crne kutije“ je onaj iz 2018. kada je M.K. jureći po Ilici 195 km/h usmrtio dvije osobe. „Crna kutija“ je pokazala kojom je brzinom počinitelj vozio što je sudskim vještacima i procjeniteljima olakšalo posao.
Hoće li „crna kutija“ smanjiti broj nesreća na cestama?
Sudski vještaci smatraju da će uvođenje „crne kutije“ imati pozitivan utjecaj jer će njena pojava djelovati preventivno na vozače osobnih automobila kako bi, na primjer, prilagodili brzinu trenutnim uvjetima na putu kao i ograničenju brzine na dionici kretanja.
Hoće li „crne kutije“ smanjiti broj nesreća na cestama, ne znamo, no ono što je sigurno jest da su kazne za počinitelje prometnih nesreća premale, te je povećanje kazni prvi korak prema povećanju sigurnosti u prometu.