Automobil je velika investicija i važna imovina u životu svakog vozača, bilo da ste ga kupili potpuno novog iz salona ili „polovnog“. Stoga je svakom vlasniku metalnog ljubimca u interesu što duže ga očuvati u najboljem mogućem stanju.
Biti vozač ne znači samo dobiti vozačku u ruke i sjesti za volan, već to za sobom povlači brojne odgovornosti. Osim što dok ste na cesti morate biti posebno pažljivi i voditi računa o svim sudionicima u prometu, tako morate voditi brigu i o svom automobilu. Jer da bi vam služio i da ne bi izazvali nesreću u prometu zbog neispravnog vozila, morate i vi služiti njemu.
Što obuhvaća održavanje automobila?
Novi vozači često ne znaju što sve obuhvaća pojam održavanja automobila, te im na pamet prvo pada redovito čišćenje. To nije potpuno krivo, ali ne obuhvaća sve ono što je potrebno da bi vozilo bilo sigurno i ispravno.
Koliko je bitno brinuti o svom automobilu, posebno znaju naši taksisti. Oni radno vrijeme provode upravo u svojim metalnim ljubimcima, na cesti i sa strankama, te svaki kvar na automobilu koji se dogodi zbog neodržavanja znači neodgovornost jer može prouzročiti štetu, kako materijalnu tako i financijsku.
Kako biste izbjegli moguću štetu i nepotrebne financijske troškove, donosimo vam nekoliko savjeta koji će produžiti vijek vašeg automobila, a vožnju učiniti sigurnijom.
Najvažniji savjeti za održavanje automobila
Poštujte servisne intervale
Pridržavanje servisnih intervala predstavlja osnovu i preduvjet za besprijekorno funkcioniranje vašeg automobila.
Redovnom kontrolom, zamjenom potrošnih dijelova, ulja i tekućina osvježavate automobil i produžujete mu vijek trajanja.
Redovan servis je bitan jer je vezan uz garanciju: kako biste imali pravo na garanciju, ne smijete propustiti nijedan servis.
Naučite značenje signalnih lampica
Većina modernih automobila sadrži senzore i sustave upozorenja koji su povezani s brojnim lampicama koje ukazuju na moguće nepravilnosti u radu automobila.
Naučite njihova značenja kako biste mogli prepoznati problem ako vam se upali koja lampica.
Provjeravajte tlak u gumama i dubinu gaznog sloja guma (tzv. ripne)
Informacije o odgovarajućem tlaku u gumama za određeni model, nalaze se obično u samom automobilu, u većini slučajeva na poklopcu spremnika goriva, ili u priručniku o korištenju vozila. Redovito ga provjeravajte i po potrebi napumpajte gume kako ne biste završili s ispumpanom ili probušenom gumom na cesti. Što je najbitnije, održavanjem odgovarajućeg tlaka, produžujete vijek trajanja guma.
Što se gaznog sloja tiče, jasno je da se on troši prilikom upotrebe i potrebno ga je provjeravati.
Najmanja propisana dubina gaznog sloja ovisi o godišnjem dobu, a u Hrvatskoj iznosi 4-6mm za ljetne i 3-4mm za zimske gume.
Kontrolirajte razinu ulja i tekućina
Provjeravanje razine ulja, tekućina za hladnjak, kočnice i vjetrobransko staklo, lak je zadatak kojeg možete obaviti u svakom trenutku.
Sve što trebate jest otvoriti spremnike u kojima se nalaze navedene tekućine, a koji na vrhu imaju oznake za tekućine, i po potrebi dolijete odgovarajuću tekućinu.
U slučaju ulja, vadite mjerač s oznakama za minimum i maksimum, te također dolijete ulje ako je potrebno.
Mijenjajte filter zraka
Budući da filteri zraka uvlače prljavštinu i prašinu iz zraka, trebali biste ih mijenjati barem jednom godišnje ili svakih 20 tisuća kilometara.
Koristite prikladno gorivo
Vodite računa da uvijek točite odgovarajuće i čisto gorivo kako ne biste ugrozili rad motora i kako biste izbjegli njegovo trajno oštećenje.
Provjeravajte metlice brisača
Metlice brisača suše se i pucaju od upotrebe i sunčeve topline zbog čega više ne mogu obavljati svoju funkciju – uklanjati vodu s vjetrobrana. Ovaj problem ćete lako riješiti odlaskom u prodavaonicu auto dijelova i kupnjom odgovarajućih metlica za vaš model automobila.
Provjeravajte kočnice
Možda jedan od najvažnijih savjeta kojeg ne treba previše objašnjavati.
Ako vam kočnice ne funkcioniraju dobro, produžuje se zaustavni put čime predstavljate opasnost kako za sebe, tako i za ostale sudionike u prometu.
Provjeravajte svjetla i signalne uređaje
Primijetite li da vam ne radi neko svjetlo (stop svjetlo, far ili žmigavac) odmah ga promijeniti jer u suprotnom niste dovoljno vidljivi i postajete opasni po sebe i po ostale sudionike prometa.
Nadamo se da će ovi savjeti dobro doći novim, ali i starim vozačima jer briga o vozilu znači i da smo savjesni sudionici u prometu, a u prometu opreza nikad dosta.
TAXI 1717 želi vam sigurnu i udobnu vožnju, te puno prijeđenih kilometara u vašem limenom ljubimcu.