Taksi industrija je kroz povijest imala svojih uspona i padova, posebice u današnje vrijeme s pojavom raznih platformi za dijeljenje vožnje.
Unatoč pokušajima da se taksi industrija uništi, taksiji i dalje u većini zemalja obavljaju uslugu prijevoza putnika i na svu sreću – taksi industrija je još daleko od izumiranja.
Svaki posao u kojem radite s ljudima na svakodnevnoj bazi je vrlo izazovan i težak, no s druge strane je jednako i zanimljiv i dinamičan. Stoga se postavlja pitanje koliko zapravo znate o taksijima i njihovim vozačima?
U nastavku vam donosimo neke zanimljivosti iz taksi svijeta koje do sada možda niste znali.
Prvi taksi na svijetu
Koncept taksija pojavio se na ulicama Londona i Pariza već početkom 17. stoljeća. Tadašnji taksiji su zapravo bile konjske zaprege, a monarhije koje su tada vladale određivale su pravila „taksi službe“.
Taksiji kakve danas poznajemo pojavili su se u 19. stoljeću i temelje se na izumu taksimetra.
Prvo moderno opremljeno taksi vozilo na benzinski pogon izradio je 1897. godine Francuz Gottlieb Daimler, a vozilo je nazvano Daimler Victoria.
Prva moderna taksi služba započela je iste godine s radom u Stuttgartu.
Taksimetar
Njemački državljanin po imenu Friedrich Wilhelm Gustav Bruhn izumio je 1891. godine taksimetar. Taksimetar je uređaj za izračun cijene vožnje na temelju prijeđene udaljenosti ili vremena vozila i jedinične cijene po kilometru ili satu. Sam naziv dolazi od francuske riječi „taximètre“, odnosno njemačke riječi „taxameter“, a znači mjerenje poreza ili naknade.
Ispit iz poznavanja grada
Jeste li znali da londonski taksisti moraju napamet naučiti 320 ruta kroz 25 000 ulica kako bi upravljali taksijem? Osim nekoliko stotina ruta, moraju zapamtiti i 20.000 znamenitosti poput muzeja, parkova, crkava, škola i drugih turističkih mjesta.
Ono što je zajedničko londonskim taksistima i taksistima TAXI 1717a je upravo taj ispit iz poznavanja grada. Naši taksisti, također, prije nego dobiju dozvolu za obavljanje taksi djelatnosti, moraju proći test iz poznavanja Grada. Zagreb je manji od Londona, no svejedno ima mnogo ulica i znamenitosti za upamtiti, pa nemojte biti prestrogi prema vozaču ako se nekada odmah bez pomoći navigacije ne može sjetiti gdje je neka ulica.
Najduže putovanje taksijem
Prema Guinnessovoj knjizi rekorda, najduže putovanje taksijem ikada zabilježeno je 43.000 milja. Izvela su ga tri sveučilišna prijatelja iz Engleske i koštalo ih je oko 105.000 dolara.
Najčudniji taksiji
Taksiji dolaze doista u različitim oblicima i veličinama, ovisno u kojoj zemlji se nalazite. Tako, primjerice, u Vijetnamu vaša taksi služba može biti i slon. No, možda najsimpatičniji taksi možete vidjeti u Čileu, gdje su neki taksi automobili obojeni da izgledaju poput krava.
Visoki rizici
Vožnja sama po sebi nosi mnogo opasnosti i rizika, a možete si zamisliti koliko ste izloženi riziku ako cijeli dan provodite u automobilu i na cesti.
No, ne samo da su taksisti izloženi opasnostima u prometu, nego je i stopa ubojstva taksista najveća od svih zanimanja, veća čak nego policajaca. Prema studiji koju je proveo American Journal of Preventive Medicine, 2010. godine stopa ubojstava bila je 7,4 na 100.000 taksista, dok je ukupna stopa bila 0.37 na 100.000 stanovnika.
Izgubljeno – nađeno
Koliko puta vam se dogodilo da vam nešto ispadne iz džepa ili u žurbi jednostavno nešto zaboravite u taksi vozilu? To je gotovo svakodnevna pojava, no svejedno ćete se iznenaditi kada pročitate kakve ludosti su ljudi zaboravili u taksiju.
Samo u Londonu se godišnje na stražnjem sjedalu taksija pronađe oko 190.000 mobitela, no popis izgubljenih stvari ispod će vas još više iznenaditi:
- Uplašeni jastreb
- Beba
- Donje rublje
- Urna
- Skupocjeni nakit, koferi s mnogo novca
- Zlatna ribica
- Usisavač
- Proteza
- Gradonačelnik (ovo ni nama nije jasno?!)
I za kraj, bez obzira da li ste ove činjenice već znali ili ne, slobodno o svakodnevnom poslu i neobičnim situacijama u taksiju priupitajte nekog od naših taksi vozača. Sigurni smo da ćete čuti svakakvih priča.