Svaki veliki grad skriva pregršt tajnovitih mjesta za koja nećete saznati preko Google mapsa ili u uobičajenim turističkim rutama.
Zagreb nije iznimka i prepun je takvih tajnovitih i skrivenih mjesta koja morate posjetiti, a mi vam u nastavku donosimo neka od tih tajnovitih mjesta.
Jezera Savica
Malo tko u Zagrebu zna za ova jezera koja je Gradska skupština još 1991. godine u lipnju proglasila spomenikom prirode.
Jezera Savica su rezervat ptica, riba i drugih vodenih životinja te okolnog raslinja.
Rokov perivoj
Rokov perivoj je šarmantni parkić koji se smjestio u samom centru Zagreba iza Britanskog trga.
Nekoć su se ovdje nalazili vinogradi, voćnjaci, vrtovi i pašnjaci u vlasništvu Gradeca, a danas u ovoj zelenoj oazi možete pronaći klupice za odmor i dječje igralište. U Rokovu se perivoju nalazi i kapelica Svetog Roka koja je izgrađena davne 1655. godine.
Tunel Grič
Jeste li znali da se ispod Zagreb nalaze brojni tuneli i prolazi?
Najpoznatiji je tunel Grič. On povezuje Mesničku i Radićevu ulicu, a okomito izlazi na tri mjesta u Ilici. Dug je 350 metara, a za javnost je otvoren 2016.
Tijekom Domovinskog rata je služio kao sklonište, a tijekom devedesetih su se u njemu održavali techno partyji.
Vila Rebar
Na južnim padinama Medvednice nalazi se Vila Rebar koja je bila u vlasništvu Ante Pavelića za vrijeme NDH.
Nakon Drugog svjetskog rata pretvorena je u odmaralište, a zatim u ekskluzivni hotel i Restoran Risnjak koji je izgorio u požaru 1980. godine.
Od vile su danas ostale samo ruševine i tuneli.
Brestovec
Izgradnju nekadašnje bolnice Brestovec na Sljemenu inicirao je zagrebački liječnik Milivoj Dežman.
Dežman se, naime, zaljubio u zagrebačku glumicu Ljerku Šram koja je bolovala od tuberkuloze, te je sanatorij namijenio njoj. Nažalost, Ljerka se nije uspjela izvući i umrla mu je na rukama u toj istoj bolnici.
Bolnica je zatvorena 1968. i otada propada. Danas se nalazi u ruševinama i izgleda vrlo jezivo, te se uz nju vežu i priče o duhovima.
Zagrebački Stonehenge
Na jarunskom Otoku hrvatske mladeži nalazi se instalacija pod nazivom „Solarni pleksus Europe“ slovenskog umjetnika Marka Pogačnika.
Naizgled razbacano kamenje predstavlja jedan od vitalno – energijskih tokova na Zemlji koji Europu opskrbljuje životnom energijom, a proteže od otoka Krete pa sve do Islanda.
Ovu instalaciju još nazivaju i zagrebački Stonehenge.
Odlučite li se posjetiti neko od ovih skrivenih mjesta, a ne znate ih pronaći, obratite se taksistima TAXI 1717a jer oni će vas sigurno znati odvesti na svaku, čak i skrivenu, lokaciju u Zagrebu.