Zadnji vikend u ožujku počinje ljetno računanje vremena, odnosno 28.3. u 2 sata ujutro ćemo kazaljku pomaknuti jedan sat unaprijed – na 3 ujutro.
Kada smo prvi puta počeli pomicati sat?
Ljetno računanje vremena prvi puta je uvedeno tijekom Prvog svjetskog rata.
Prvi tko je predložio mijenjanje vremena bio je Benjamin Franklin 1784. godine jer ga je frustrirao gubitak dnevnog vremena ljeti. Njegova ideja tada nije zaživjela, nego su ju tek početkom 20. stoljeća prihvatili Nijemci. Energija koja je tada bila ušteđena pomicanjem sata nije bila mala stvar.
Danas tih sat vremena neće značajno utjecati na potrošnju kao što je nekada zbog zastarjelih i skupljih izvora energije.
Zašto ukidanje pomicanja sata?
Već neko vrijeme se raspravlja o ukidanja pomicanja sata, a trenutno stoji odluka da do ove godine sve članice EU moraju odlučiti hoće li zadržati ljetno ili zimsko računanje vremena.
Iako je mijenjanje vremena korisno za uštedu energije, ipak ima više mana nego prednosti.
U više istraživanja se navodi da pomicanje sata potiče stres, nesanicu i bolesti srca, a jedno istraživanje pokazalo je da broj prometnih nesreća u SAD-u poraste za 6% unutar tjedan dana nakon proljetnog pomicanja sata.
Koje računanje vremena je točno?
U principu je zimsko računanje vremena točno. Tijekom zimskog računanja vremena sunce najviše na nebu u podne, iako se zdravstveni problemi pri micanju vremena češće pojavljuju pri promjeni na zimsko računanje vremena.
Pomicanje sata je oduvijek bilo na izbor svakoj državi. Trenutno većina europskih zemalja i skoro cijela Sjeverna Amerika pomiču sat dva puta godišnje, dok se ostatak svijeta odrekao pomicanja sata ili ga čak nikad nisu ni pomicali.
Na koje vrijeme će se Hrvatska odlučiti, za sada možemo samo nagađati. S obzirom na to da je Hrvatska turistička zemlja, ne bi bilo čudno da se odlučimo na ljetno računanje vremena.
Na koje god računanje vremena se Hrvatska odluči, TAXI 1717 će vam i dalje biti dostupan od 0 do 24 365 dana godišnje.