Zagreb je od davnih dana bio vječna inspiracija mnogim umjetnicima. Mnogobrojni glazbenici su mu posvetili svoje stihove, pa je tako opjevan u svim glazbenim žanrovima – od punka do šansona. Grad podno Sljemena opisan je i u mnogobrojnim fotografijama, slikama i književnim djelima koja izazivaju lavinu emocija.
Sigurni smo da o glavnom gradu Hrvatske, koji stoji bok uz bok uz ostale europske i svjetske metropole, znate već jako puno, no naš Zagreb krije brojne zanimljivosti za koje do sada možda niste čuli ili su poznate manjem broju ljudi.
U nastavku teksta vam donosimo neke manje poznate zanimljivosti o Zagrebu.
- Najdulja tramvajska linija u gradu je broj 7 (Savski most – Dubec).
- Prva zagrebačka lutka u izlogu postavljena je 1864. godine – postavio ih je trgovac Đuro Crnadak u prirodnoj veličini za vrijeme gospodarske izložbe.
- Prvi afroamerikanac u Zagrebu bio je iz Zanzibara, a ime mu je bilo Diego Maria Santiago de Sangora – doveo ga je Ladislav Beluš, a radio je kao konobar u Beluševom buffetu u Radićevoj ulici.
- Jurišićiva ulica nekada se zvala Puževa ulica – taj je naziv nosila do 1878. godine, a protezala se od Petrinjske do Vrtlarske ulice – današnje Palmotićeve. Osim što je bila poznata po branju najboljih puževa u gradu, bila je poznata i po smradu gradske klaonice koja se nalazila u Puževoj ulici do 1864. godine.
- Konj bana Jelačića zvao se Emir. Mahmud-bega Bašić iz Bihaća poklonio je konja Jelačiću, a on je potom dojahao na njemu na ustoličenje u Zagreb, a kasnije i u Mađarsku.
- Medvedgrad je u svojoj povijesti promijenio čak 107 vladara/vlasnika – prepun je starih priča i legendi, a naziv “Utvrda Crne kraljice” dobio je prema jednoj od vladarica – Barbari Celjskoj koja je prema predaji sijala strah među mještanima.
- Visoka ulica jedina je slijepa ulica u starom dijelu Zagreba (Gradec – Kaptol).
- Trg kralja Tomislava sve do 1927. zvao se Trg L – tada su se novi i neimenovani trgovi obilježavali slovima, a ulice brojevima. Tek se u drugoj polovini 19. stoljeća ulice počinju nazivati imenima znamenitih i zaslužnih ljudi.
- Grički top pucnjem označava podne od 1. siječnja 1877. godine.
- Dubrava se prija zvala “naselje Dubrovnik” – većinu Dubrave posjedovao je Kaptol, koji je nakon agrarne reforme 1919. počeo prodavati svoje posjede. Zagrebu je službeno pripojena 1949. godine ulaskom u područje rajona Maksimir.
- Jedne od najnižih temperatura u povijesti Zagreba izmjerene su na Borongaju 1940. godine (-30,5 C) i Maksimiru 1956. (-27,3 C).
- Tridesetih godina prošlog stoljeća na zagrebačkim ulicama bili su na nekoliko mjesta postavljeni automati sa tri vrste slatkiša: najfinijom čokoladom, karamelama i kiselim bombonima, a za kovanicu od jednog dinara mogli ste dobiti slatki koji ste željeli.
- Bludilište NIRVANA nekada se nalazilo u kući na uglu Radićeve (Duge) ulice i Krvavog mosta. Posjete Nirvani mogli su si priuštiti samo bogati, a cilj je bio biti viđen tamo jer bi u suprotnom bio društveno degradiran.
- Novi Zagreb nekada se zvao Južni Zagreb.
- Hotel “K caru austrijanskomu” među prvima je u Zagrebu uveo električno svjetlo. U njemu je prva žarulja zasjala 1877. prigodom proslave tristote obljetnice slikara i minijaturista Julija Klovića.
Izvor: Zagreb facts
Ovo su samo neke od zanimljivosti koje skriva Zagreb, jer kada bi pokušali navesti sve što znamo o našem glavnom gradu, vjerojatno bi imali materijala za jednu podeblju knjigu. Nove zanimljivosti možete očekivati u našim sljedećim objavama.