Međunarodni praznik rada obilježava se kao spomen na velike radničke prosvjede održane u Chicagu dana 1. svibnja 1886. godine, kada je u sukobima s policijom poginulo više radnika, a osmero je radnika osuđeno na smrt.
Povijest
Dana 1. svibnja 1886. godine u Chicagu je prosvjedovalo oko 40.000 radnika zbog niskih nadnica te višesatnog dnevnog rada (od 12, pa do 18 sati rada i za odrasle, ali i djecu) ističući zahtjeve simbolizirane u 3 osmice: 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati kulturnog obrazovanja. Policija je intervenirala oružjem i ubila šest, a ranila oko 50 radnika. Mnogo je prosvjednika uhićeno, a vođe štrajka izvedeni su pred sud gdje ih je petero osuđeno na smrt, a trojica na dugogodišnju robiju.
U spomen na taj nemili događaj, na 1. kongresu Druge internacionale 1889. godine odlučeno je da će se 1. svibnja svake godine održavati radnički prosvjedi, a već od sljedeće 1890. godine taj datum postaje Međunarodnim danom opće solidarnosti radništva.
Praznik rada u Hrvatskoj
U Hrvatskoj se Praznik rada počeo slaviti 1890., a zagrebački radnici su kao uvod u proslavu te godine održali niz štrajkova i skupova. Ono što su naglašavali bilo je: „Mi smo za rad, ali hoćemo živjeti kao ljudi.“.
U Jutarnjem listu 1. svibnja 1913. godine o proslavi Praznika rada piše:
„Proslava 1. svibnja. Kao što svake godine, tako će i danas radništvo socijalno-demokratske stranke proslaviti svoj dan 1. svibnja. Na Ciglani će se sakupiti svi radnici i krenuti u povorci Primorskom ulicom, Ilicom, Marije Valerije ulicom,Zrinjevcem i Kukovićevom ulicom do vrta „Kola”, gdje će seodržati javna skupština s ovim dnevnim redom: Značaj proslave 1. svibnja i radništvo. Poslije podne u 4 sata počinje u Zagrebačkoj pivovari velika pučka zabava uz sudjelovanje vatrogasne glazbe i radničkog pjevačkog društva „Jednakost”.”
Zanimljivo je još spomenuti da je u Hrvatskoj prvi službeni naziv za 1. svibanj ili 1. maj bio Blagdan rada, a od 2. studenog 2001. službeni naziv je Praznik rada.
Tri osmice
Tri osmice za koje su se radnici borili od samog početka organiziranih prosvjeda – 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati kulturnog obrazovanja i danas su aktualne. Naime, i danas smo svjedoci da radnici rade na dan i po 12 i 16 sati i još za taj posao nisu adekvatno plaćeni ili često mjesecima ne dobiju plaću za svoj rad. Svaki poslodavac bi morao postati svjestan činjenice da je samo zadovoljan radnik dobar i odan radnik. Radnik je temelj svakog poslovnog subjekta i svake države.
Kako se danas obilježava Praznik rada u Hrvatskoj?
U Hrvatskoj postoji tradicija proslavnog i opuštajućeg Prvog svibnja, a ne prosvjednog.
U Zagrebu je tradicija da se 1. svibanj slavi uz bogat kulturno – umjetnički program, podjelu karanfila i grah po gradonačelnikovoj recepturi u Maksimiru.
Danas Praznik rada ljudi najčešće obilježavaju roštiljanjem i boravkom u prirodi sa prijateljima i obitelji, a diljem cijele Hrvatske održavaju se razne fešte i koncerti povodom proslave 1. svibnja.
Mi vam želimo da se za Praznik rada zabavite i odmorite kako bi imali snage za ostatak radnog tjedna.
Vaš TAXI 1717