Stiglo nam je još jedno veselo i opuštajuće razdoblje u godini, a to su maškare ili kako ih se još naziva fašnik, Mesopust, karneval, poklade…
“Danas su maškare, najljepši dan…”
Koji god naziv da upotrijebite riječ je o razdoblju prije Korizme (od Bogojavljenja do Čiste srijede) u kojem se priređuju povorke maškara, kostimirani i maskirani plesovi.
Svi karnevali kreću u siječnju, a završavaju se na Pepelnicu kada se ritualno spaljuje “princ karnevala” ili “pust” čime se završava zimsko razdoblje i najavljuje proljeće.
Poklade, odnosno maškare, najvjerojatnije su se razvile iz rimskih bakanalija, luperkalija i saturnalija, ali utemeljene su i na magijskom gonjenju zlih sila, kao i protjerivanju zime.
Karnevali se slave svuda o svijetu, no najviše u područjima gdje prevladava kršćansko stanovništvo. Tradicija karnevala se već godinama njeguje u europskim zemljama, pa tako i Hrvatska ima svoje poznate karnevalske čarolije.
Danas su u svim većim gradovima prisutni urbani karnevali koji su obilježeni maskiranim povorkama, plesovima pod maskama, velikim gozbama, dječjim predstavama, bakljadama, vatrometima i na kraju slijedi svečano spaljivanje „princa karnevala“.
Slavni karnevali
Najpoznatiji karneval na svijetu je zasigurno brazilski karneval. On je dio brazilske kulture i nacionalnog identiteta Brazila koji je povezan sa sambom i obilježavaju ga najveće povorke na svijetu. Najveći su u gradovima Rio de Jeneiro, Sao Paulo i Salvador. Oni privlače veliki broj posjetitelja, te je karneval u Riju 2011. godine privukao 4,9 milijuna posjetitelja, od čega čak 400.000 stranaca.
U Italiji je najpoznatiji Venecijanski karneval koji je zabilježen još 1268. godine. Njegova lascivna priroda se može prepoznati u brojnim pokušajima Mletačkih vlasti da zakonima uredi i ograniči nošenje raskošnih maski, glavne karakteristike karnevala.
Karneval Binche je karneval koji se izvodi tijekom pokladne nedjelje, ponedjeljka i utorka (mesopusta) prije Čiste srijede, u belgijskom gradu Binche (Hainaut). Svake godine, prije korizme, povijesno središte Binchea postaje pozornicom karnevala koji privlači veliki broj posjetitelja. Također, star oko 600 godina, karneval Aalst (Istočna Flandrija) se slavi kao jedan od najstarijih europskih uličnih karnevala.
Karnevali u Hrvatskoj
Najpoznatiji hrvatski karneval je Riječki karneval koji se ubraja među najveće manifestacije na istočnom Jadranu, a također se ubraja u 500 najboljih europskih priredbi. Riječki karneval već godinama privlači mnoge posjetitelje iz cijele Hrvatske i Europe.
Samoborski fašnik najvažnija je i najveća turističko zabavna manifestacija Grada Samobora. S tradicijom koja traje još od 20-tih godina 19. stoljeća, među najstarijim je i najvećim hrvatskim pokladnim svečanostima. Danas je to moderni festival maski koji uspješno njeguje tradiciju i omiljeno je odredište Zagrepčana i ostalih gostiju, a za vrijeme njegova održavanja Samobor posjeti i do 200.000 gostiju.
Iako svaki karneval u Hrvatskoj ima svoje regionalne specifičnosti, svima je jedno zajedničko – traži se krivac za sve nesreće tijekom prošle godine, a to je “princ karnevala” koji se na pokladni utorak spaljuje na glavnom trgu.
Diljem Hrvatske se vrhunci karnevalskih svečanosti događaju na pokladni ponedjeljak ili utorak. Karnevali se u Hrvatskoj završavaju na sam Fašnički dan kada u središnjoj Hrvatskoj djeca u maskama obilaze susjedstvo i pjevaju razne pjesmice prikladne za maškare, a to je dan prije Pepelnice.
Bijeg od stvarnosti
Iako se za maškare najčešće maskiraju djeca, to je vrijeme kada i oni malo stariji mogu postati netko drugi i barem na kratko pobjeći od stvarnosti i zabaviti se. Maškare još uvijek traju i imate vremena prerušiti se u koga ili što želite i osjetiti čaroliju hrvatskih karnevala. Zato dajte si oduška, napravite neku ludu masku, smijte se i zabavite, a naši taksisti će vas sa zadovoljstvom odvesti na bilo koju fašničku zabavu u gradu.